Failed JAMB? Don't Worry, you can gain admission into 200L in any University of your Choice, even with low JAMB Score
90% of Post UTME Exam Questions come from Past Ones

A student bought 3 notebooks and 1 pen for #35.after misplacing these items, she again...

A student bought 3 notebooks and 1 pen for #35.after misplacing these items, she again bought 2 notebooks and 2 pens, all of the same type for #30. What is the cost of a pen? And show the solution

To get notifications when anyone posts a new answer to this question,
Follow New Answers

Post an Answer

Please don't post or ask to join a "Group" or "Whatsapp Group" as a comment. It will be deleted. To join or start a group, please click here

Get Project Topics & Materials
Sell Past Questions on Myschool

Answers (1)

isaaq
3 months ago
Represent notebook with x
Represent pen with y
∴ 3x+y=35 ---- (i)
2x+2y=30 ---- (ii)
Multiply eqn (i) by 2 and eqn (ii) by 1
6x+2y=70 ---- (iii)
2x+2y=30 ---- (iv)
Subtract eqn (iv) from eqn (iii)
4x = 40
X = 10
Substitute x = 10 in eqn (i)
3x+y=35
3(10)+y=35
Y = 5
∴ The cost of pen is N5.00
Ask Your Own Question See More ECWA College of Education, Igbaja Questions
 
Get Project Topics & Materials
Post UTME Past Questions 2019/2020
Sell Past Questions on Myschool