Gain 200 level admission into any university - no JAMB and low fees - Call 07063900993

Tins of palm oil sell at N2.50 for 100g and N9.92 for 450g. A family...

Tins of palm oil sell at N2.50 for 100g and N9.92 for 450g. A family uses about 10kg per day. Find to the nearest Naira how much it saves in a week when the larger size is used?

To get notifications when anyone posts a new answer to this question,
Follow New Answers

Post an Answer

Please don't post or ask to join a "Group" or "Whatsapp Group" as a comment. It will be deleted. To join or start a group, please click here

Answers (1)

Tomiwafolu
1 month ago
How much Kg bought by family in a week: 10 × 7 = 70Kg

How much spent a week if the 450g = #9.92 palm oil is bought:
70Kg × 1000 = 70,000g
70000/450 = 1400/9 = 155.56
cost of palm oil per 450g = #9.92
155.56 × 9.92 = #1543.1552 ≈ #1543.16

How much spent a week if the 100g = #2.50 palm oil is bought:
70,000/100 = 700
cost of palm oil per 100g = #2.50
700 × #2.50 = #1750

How much saved a week when the larger size is bought by the family:
#1750 - #1543.16 = #206.84
Ask Your Own Question

Quick Questions

See More Mathematics Questions